شمارش کپک و مخمر

شمارش کپک و مخمر

مقدمه ای بر شناسایی و شمارش کپک و مخمر

قارچ ها از جمله میکروارگانیسم هایی هستند که دارای مقاوت بالا نسبت به شرایط سخت محیطی، وجود آنتی بیوتیک، میزان آب در دسترس ( aw ) پایین و … هستند و این خصوصیات باعث می شود تا بتوانند در بیشتر موقعیت ها رشد و تکثیر پیدا کنند.

 قارچ ها شامل مخمر ها و کپک ها هستند که هر یک به طور جداگانه دارای خصوصیات منحصر به خود می باشند کپک ها و مخمرها بطور گسترده ای در اطراف محیط ،حضور دارند و میتوان آن ها را به عنوان قسمتی از فلور طبیعی دانست، با محتوای شمارش کپک و مخمر ما را همراهی کنید.

اندازه گیری باکتری سالمونلا

مقدمه ای بر اندازه گیری باکتری سالمونلا:

سالمونلا یکی از عمده‌ترین دلایل مسمومیت‌های غذایی است. باکتری این بیماری می‌تواند به صورت فعال در بدن دام و همچنین انسان زندگی کند. باکتری سالمونلا در روده حیوانات مانند خوک و ماکیان یافت می‌شود و از طریق مدفوع گسترش پیدا می‌کند. اگر مدفوع به آب‌های آبیاری محصولات کشاورزی ریخته شود، باکتری می‌تواند خودش را به محصولات کشاورزی رسانده و آن‌ها را نیز آلوده کند.

باکتری سالمونلا چیست؟

سالمونلا از شاخه پروتئوباکتریا، باکتری باسیل گرم منفی است. سالمونلا برای اولین بار در تخم‌مرغ و جوجه‌ها دیده شد. این باکتری می‌تواند به هنگام تخم‌گذاری از بدن حیوان به داخل تخم یا بعد از تشکیل تخم، وارد پوسته آن شود. در حدود 2300 نوع باکتری سالمونلا تا کنون کشف و ثبت شده‌اند. مهم‌ترین دسته‌بندی که از سالمونلا وجود دارد مربوط به سه دسته زیر است:

 • سالمونلا تیفی
 • سالمونلا کلراسوییس
 • سالمونلا انتریتیدیس

این باکتری مقاومت زیادی در برابر گرما و همچنین عوامل فیزیکی و شیمیایی دارد. محل اصلی که باکتری سالمونلا در سیستم گوارشی آن را درگیر می‌کند، سلول‌های اپیتلیوم مخاط روده است. این باکتری وارد واکوئل و همچنین اتصالات بین سلولی می‌شود. باکتری‌ها در محلی که وارد شده‌اند شروع به تکثیر می‌کنند.

آنچه که باکتری سالمونلا را خطرناک‌تر می‌کند توانایی عبور آن از میان لامینا پروپریا است. با این گذر، خون فرد مبتلا به سالمونلا آلوده شده و باعث تشدید علائم به شکل یک بیماری عفونی می‌شود. مهم‌ترین بیماری که باکتری سالمونلا عامل آن است، تب حصبه بود. این بیماری هم اکنون در 72 کشور ریشه کن شده که ایران هم یکی از آن‌ها است.

غذاهای در معرض خطر مسمومیت سالمونلا :

بد نیست فهرست زیر را همیشه مد نظر داشته باشید:

 • گوشت مرغ، گاو، خوک و بوقلمون
 • سبزیجات و میوه ها
 • شیر خام و سایر فرآورده هایی که با آن تهیه شده
 • تخم مرغ خام
 • ماهی و حلزون های خام
 • انواع جوانه ها
 • آرد خام

غذاهای ذکر شده فوق به راحتی آلوده شده و ناقل باکتری می شود. با ورود به بدن هر موجود زنده ای هم می تواند ناقل بیماری باشد. باکتری علاوه بر ایجاد سم در غذا با تغذیه از آن به سرعت رشد و تکثیر می شود. میوه ها و سبزیجات در نتیجه آبیاری با آب آلوده می توانند ناقل باکتری سالمونلا شوند.

گاهی زنجیره معیوبی هم ایجاد می شود، به عنوان مثال گوشت مرغ بر روی سطحی که تمیز نیست تکه تکه شده و به باکتری آلوده می شود، بعد این غذا با سبزی های نشسته یا دست های شسته نشده خورده می شود، در چنین مواردی خطر مسمومیت سالمونلا  قطعی و شدید است.

علائم آلودگی با سالمونلا:

این علائم غالبا بعد از 12 تا 72 ساعت، پس از بلع غذا ظاهر می شوند. این علائم عبارتند از:

 • دل درد
 • گرفتگی های عضلات شکمی
 • اسهال
 • تب

گاهی باکتری از بین می رود ولی عوارض آن تا مدت ها باقی مانده و علت بروز بیماری های دیگر می شود.

اندازه گیری مخمرها

مقدمه ای بر اندازه گیری مخمرها

مخمرها، میکروارگانیسم های تک سلولی یوکاریوتی هستند که به عنوان پادشاه قارچ ها طبقه بندی می شوند. تخمین زده می شود که آنها 1٪ از گونه های قارچی توصیف شده را تشکیل می دهند.

اندازه مخمر بسته به نوع و محیط متفاوت است، به طور معمول با قطر 3-4 میکرون اندازه می گیرد، اگرچه برخی مخمرها می توانند به اندازه 40 میکرومتر رشد کنند.

بیشتر مخمرها بطور غیرمعمول با میتوز تولید می شوند و بسیاری از آن ها با فرآیند تقسیم نامتقارن که به جوانه زدن معروف است، انجام می دهند.

برخی از گونه های مخمر کربوهیدرات ها را به فرآیندی معروف به تخمیر، به دی اکسید کربن و الکل تبدیل می کنند. گونه های دیگر مخمرها، مانند کاندیدا آلبیکنس، پاتوژن های فرصت طلب هستند و می توانند باعث ایجاد عفونت در انسان شوند.

مخمرها در محیط بسیار متداول هستند و اغلب از مواد غنی از قند جدا می شوند. نمونه هایی شامل مخمرهای طبیعی است که روی پوست میوه ها و انواع توت ها (مانند انگور ، سیب یا هلو) وجود دارد و از گیاهان بیرون می زند (مانند انواع گیاهان یا کاکتوها). برخی از مخمرها در ارتباط با خاک و حشرات یافت می شوند. رنگ هایی که بیشتر در تخمیر مشاهده می شود سفید، سیاه و سبز است.

اندازه گیری کپک ها

مقدمه ای بر اندازه گیری کپک ها

کپک ها قارچ های میکروسکوپی هستند که روی ماده گیاهی یا حیوانات زندگی می کنند. کپک از اسپورهای ریز و درشتی که در هوا شناور هستند رشد می کند. هنگامی که برخی از این اسپورها روی یک تکه مواد غذایی مرطوب قرار می گیرند، به کپک تبدیل می شوند. کپک غذا با تولید مواد شیمیایی که باعث تجزیه مواد غذایی شده و شروع به پوسیدگی می کند، خود را تغذیه می کند.

هیچ کس نمی داند چه تعداد گونه قارچ وجود دارد، اما تخمین ها از ده ها هزار نفر تا شاید 300000 یا بیشتر متغیر است. بیشتر آن ها ارگانیسم های رشته ای (مانند نخ) هستند و تولید اسپور به طور کلی مشخصه قارچ ها است. این اسپورها را می توان با هوا، آب یا حشرات حمل کرد.

آیا کپک و مخمر خطرناک هستند؟

مخمرها و کپک ها هر دو متعلق به قارچ های دارای میکروارگانیسم های یوکاریوتی هستند، تفاوت اصلی در این است که مخمرها موجودات تک سلولی هستند که بطور غیرمستقیم به طور عمده توسط شکافت باینری یا جوانه زدن تولید می شوند، در حالی که کپک ها چند سلول هستند و از نظر جنسی یا غیر جنسی تولید می کنند.

مخمرهای موجود در تخمیرها معمولاً بسیار مضر نیستند اما می توانند کمی از طعم غذا تخمیر کنند. چندین کپک موجود در مواد غذایی و احتمالاً مخمرها نیز ممکن است به دلیل توانایی آن ها در تولید متابولیت های سمی معروف به مایکوتوکسین ها برای سلامتی انسان یا حیوان خطرناک باشند.

برخی کپک ها باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و مشکلات تنفسی می شوند، و چند کپک، در شرایط مناسب مایکوتوکسین ها و مواد سمی تولید می کنند که می توانند شما را بیمار کنند.

از جمله مواد غذایی که کپک و مخمر در آن ها مشهودتر می باشد عبارتند از:

 • پنیر
 • قارچ
 • سرکه و غذاهای حاوی سرکه مانند سس سالاد
 • خامه ترش، شیر ترش و کره
 • گوشت یا ماهی
 • نان و مواد غذایی دیگر تهیه شده با مخمر
 • مربا و ژله ها
 • کلم ترش

شمارش کپک و مخمر در آزمایشگاه میکروبیولوژی

اندازه گیری کپک و مخمر و باکتری سالمونا در آزمایشگاه معیار دانش پارس:

آزمایشگاه میکروبیولوژی معیار دانش پارس خدمات آزمون دقیق و معتبری را برای آزمون های شناسایی و شمارش کپک و مخمر، اندازه گیری باکتری سالمونلا در صنایع مرتبط ارائه می کند. این آزمون ها کمک می کنند تا از سلامت محصولات مورد استفاده اطمینان حاصل شود.

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com