مشاوره ایزو 15189

مشاوره استاندارد ایزو 15189

مقدمه ای بر مشاوره ایزو 15189 : استاندارد ایزو ۱۵۱۸۹  تخصصی ترین استاندارد ویژه  سیستم مدیریت کیفیت و تایید صلاحیت آزمایشگاه های  تشخیص طبی و پزشکی : ISO15189 استانداری است که برای آزمایشگاه‌های تشخیص طبی صادر می‌شود و الزامات خاص براي كيفيت و احراز صلاحيت این آزمایشگاه ها  را ارائه مي دهد. این استاندارد بین المللی منطبق بر استاندارد مدیریت آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون (ISO/IEC17025) و استاندارد مدیریت کیفیت(ISO9001) است. یا به عبارتی دیگر می توان گفت:

استاندارد ایزو 15189 الزامات مربوط به سیستم مدیریت کیفیت را خصوصا برای آزمایشگاه های پزشکی مشخص می کند. این استاندارد توسط کمیته فنی استاتدارد بین المللی 212 تهیه شده است. این ایزو را به یک گروه کاری مشخص داده اند تا بر اساس ضوابط و الزامات ایزو 17025 آن را طراحی کنند.

تعریف استاندارد ISO 15189

این استاندارد بین المللی مبتنی بر استانداردهای  ISO/IEC 17025 و  ISO 9001 می باشد و تضمین کننده نیاز های کیفی جهت آزمایشگاه های پزشکی می باشد. خدمات آزمایشگاه پزشکی در مراقبت از بیماران ضروری است و بنابراین باید به منظور برآوردن نیازهای تمام بیماران و کارکنان بالینی که مسئولیت مراقبت از بیماران را به عهده دارند در دسترس باشند.

این گونه خدمات شامل ترتیباتی برای پذیرش، آماده سازی بیمار، شناسایی بیمار، جمع آوری نمونه ها، نقل و انتقال، ذخیره سازی، پردازش و انجام آزمایش نمونه های بالینی و متعاقبا صحه گذاری، تفسیر، گزارش و مشاوره با در نظر گرفتن ایمنی و اصل اخلاقی در فعالیت های آزمایشگاه پزشکی می باشد. هر آزمایشگاه می باید آموزش های مناسب و فرصت های علمی برای کارکنان حرفه ای که با آن آزمایشگاه همکاری دارند را فراهم سازد.

ضرورت استفاده از استاندارد ایزو ۱۵۱۸۹:

با توجه به اینکه کیفیت خدمات آزمايشگاه های پزشكي تاثیر مستقیم بر تشخص بیماری و در نتیجه کیفیت مراقبت از بيماران دارد؛ بنابراين ضروری است که همه کارکنان آزمایشگاه در تمام سطوح به منظور ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان و  بیماران، دقیقا بدانند چه باید بکنند و مدیران آزمایشگاه باید آموزش های مناسب را در اختیار پرسنل قرار دهند. خدمات با کیفیت باید در اختیار مشتریان قرار گیرد. این خدمات شامل تمهیداتی براي پذيرش، آماد ه سازي بيمار، شناسايي بيمار، جمع آوري نمونه ها، نقل و انتقال، ذخيره سازي، پردازش و انجام آزمايش نمونه هاي باليني و متعاقباً صحه گذاري، تفسير، گزارش و مشاوره با در نظر گرفتن ايمني و اصول اخلاقي در فعاليت هاي آزمايشگاه پزشكي مي باشند.

مزایای استقرار استاندارد ایزو۱۵۱۸۹:

استقرار استاندارد ISO15189 در آزمایشگاه های تشخیص طبی نتایج مطلوبی زیادی را برای آزمایشگاه به همراه دارد از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ارتقا سطح آزمایشگاه و کسب اعتبار بین المللی از طریق افزایش اطمینان از صحت نتایج ارایه شده توسط آزمایشگاه
کالیبراسیون مستمر تجهیزات و ابزارآلات آزمایشگاه
افزایش کارایی وانگیزش در بین کارکنان آزمایشگاه
کاهش دوباره کاری ها در آزمایشگاه
ایجاد سیستم مشتری مداری در شرکت و در نتیجه افزایش مشتری
تسهیل همکاری میان آزمایشگاه و سایر سازمان ها

مشاوره استاندارد ایزو 15189 توسط معیار دانش پارس

 شرکت معیار دانش پارس با بیش از یک دهه تجربه در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025 هم اکنون آماده ارائه هرگونه خدمات به متقاضیان جهت دریافت مشاور15189 ISO می باشد.

درخواست مشاوره استاندارد  ISO 15189 : برای کسب اطلاعات بیشتر با ما ارتباط باشید.

1. تماس تلفنی :95024088-031 داخلی 106 و 104 ( ساعت 8 لغایت 15) – خانم قضاوی

3. ارسال پرسشنامه به : info@meyardanesh.com