آزمون غلات و حبوبات

آزمون غلات و حبوبات

آزمون غلات و حبوبات

غلات و حبوبات یکی از منابع اصلی غذایی برای مصرف انسان و همچنین خوراک دام در جهان محسوب می‌شود. اصلی‌ترین چالشی که صنعت غلات و حبوبات با آن روبرو است تضمین کیفیت، ایمنی و سلامت محصولات در سراسر زنجیره تأمین است.

می‌توان گفت، غلات منبع انرژی برای انسان هستند. در کشورهای در حال توسعه، این دسته مواد تمام رژیم غذایی را در بر می‌گیرند. غلات حاوی هیدرات کربن، پروتئین، چربی، مواد معدنی و انواع ویتامین هستند که البته ضمن مراحل مختلف نگهداری و تهیه، ممکن است بخشی از مواد مغذی مذکور از بین برود.

دانه غلات که کاریوپس یا گندمه نام دارد، منبع خوبی برای تغذیه انسان می‌باشد. میزان پروتئین برنج از گندم کمتر است. میزان ویتامین‌های ضروری (از جمله تیامین) برنج صیقل داده‌شده هم از برنج قهوه‌ای کمتر می‌باشد، چون سبوس خود دارای ویتامین‌های گوناگونی است که در مرحلهٔ صیقل دهی از برنج جدا می‌گردد.

مصرف این مواد به تنهایی نمی‌تواند یک رژیم غذایی متعادل و کامل محسوب گردد. میزان پروتئین و در واقع اسیدهای آمینه غلات و همچنین ویتامین موجود در آن‌ها محدود است. برای این که یک فرد بالغ بتواند ۶۵ تا ۸۰ گرم پروتئین مورد نیاز خود را تنها از طریق غلات تأمین کند، باید مقدار بسیار زیادی از این دسته مواد بخورد که در عوض، به دلیل این که غلات حاوی هیدرات کربن هستند، فرد ممکن است چاق شود. بسیاری از پروتئین‌های گیاهی به همین دلیل که اسیدهای آمینه کافی ندارند نمی‌توانند به تنهایی در رژیم غذایی افراد مورد استفاده قرار گیرند، بلکه در کنار آن‌ها باید از پروتئین‌های حیوانی و سبزیجات و حبوبات هم استفاده نمود. البته پروتئین‌های حیوانی که از انواع حیوانات تأمین می‌شوند، خود متکی بر منابع گیاهی و از جمله غلات هستند. چون اغلب از انواع گیاهان و غلات، به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود.

غلات بیشترین شکل انرژی خود را به صورت نشاسته عرضه می‌کنند. استفاده از دانه کامل غلات، منبع خوبی برای فیبر گیاهی و اسیدهای چرب ضروری می‌باشد.

آزمون غلات و حبوبات توسط آزمایشگاه معیار دانش پارس

معیار دانش پارس، مجموعه‌ای گسترده از خدمات آزمون غلات و حبوبات را با استفاده از مجهزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های آزمایشگاهی و بهره‌گیری از آزمون گران متخصص و آموزش دیده ارائه می‌دهد و اطمینان می‌دهیم که نتایج در کمترین زمان ممکن تحویل می‌شود.

آزمایشگاه معیار دانش پارس دارای تاییدیه‌های معتبر ملی و استانی نظیر:

  • گواهینامه تأیید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025 از مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران
  • تأییدیه آزمایشگاه همکار اداره کل دامپزشکی استان اصفهان
  • تأییدیه آزمایشگاه همکار استانی
  • پروانه بهره‌برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو و … است.

فرآورده‌های قابل آزمون توسط آزمایشگاه معیار دانش پارس

آرد ذرت خوشه ای

باقالای خشکلوبیاگندم پوست کنده
نخودلپهماش جو پوست کنده
ویفربیسکویتبرنج نشاسته خوراکی
کلمپهنان برنجینشاسته خوراکیشیرینی های آردی
کیکنان شیرینی سنتیکراکرپودر کیک نیمه آماده
آرد سوخاریسوپپرک گندم  و جو
نان های حجیم و نیمه حجیم
آرد سویاچیپس برگه و خلالی سیب زمینیپودر های پوشش دهنده برای فراورده های سوخاری
ماکارونی
نخود آرد نخودگلوتن آردگندم جوانه زده( سن)دانه های حجیم شده به روش انفجاری
آرد کامل ذرتگندم جوانه زده آرد بلغور ذرت جوانه گرفته شدهفراورده حجیم شده بر پایه بلغور و آرد غلات

تجهیزات آزمایشگاهی و برخی از پارامترهای قابل اندازه گیری

طیف سنج جذب اتمی (AAS)کادمیوم، سرب، آرسنیک، قلع
طیف سنج نشر اتمی (ICP)کادمیوم، سرب، آرسنیک، قلع
کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)سموم قارچی (مایکوتوکسین،آفلاتوکسین ، اکراتوکسین و …)، رنگ، اسید مالیک، اسید سیتریک، اسید لاکتیک، اسید آسکوربیک، رنگ سان ست یلو، افزودنی ها، آنتی اکسیدان
کروماتوگرافی گازی – طیف سنج جرمی ( GC- MS )آلاینده ها، باقی مانده آفت کش ها،  سموم آفلاتوکسین،
کروماتوگرافی گازی ( GC )درصد وزنی اسید چرب ترانس چربی استخراجی، آکریل آمید، مواد قطبی
آزمایشگاه بیولوژی و میکروبیولوژیشمارش كلي ميكروارگانيسم، اشرشیا کلی،كلستريديوم هاي احياءكننده سولفيت، کپک مخمر، باسیلوس سرئوس، انترو باکتریاسه، کلیفرم، سالمونلا  
آزمایشگاه شیمیویژگی های حسی و ظاهری، رطوبت، اندیس pH، اندیس پراکسید، اسیدیته (آبی- الکلی)،  اندیس کرایس چربی استخراجی، قند کل، خاکستر نامحلول در اسید، درصد وزنی اسید چرب ترانس چربی استخراجی، رنگ، چربی، فیبر، درصد وزنی خاکستر، درصد وزنی نمک، پروتئین، عدد مالتوز، عدد فالینگ، کل مواد جامد، درصد روغن، فعالیت آبی،  قندهای ساده، ازت کل فرار (TVN) ، تانن، فعالیت اوره آز، عدد یدی، نقطه ذوب، اندازه ذرات

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com