مترجم

آزمایشگاه کنترل کیفیت فرآورده های غذایی

کنترل کیفیت مواد غذایی

مقدمه ای بر کنترل کیفیت مواد غذایی

کنترل کیفیت مواد غذایی نقش حیاتی در سلامت انسان ها دارد. غذا و تغذیه از جمله نیازهای بنیادی جامعه بشری و تأمین آن در مقوله امنیت و بهداشت غذایی نهفته است. چنانچه امنیت غذایی به عنوان یکی از شروط تحقق امنیت ملی در نظر گرفته شود، تأمین غذای با کیفیت، سالم و کافی برای جمعیت کشور همواره مسئله ای اساسی و مهم برای دولتمردان و متخصصان در این زمینه بوده است و یک رکن اساسی در تغذیه صحیح می باشد، که به موازات آن کنترل دقیق و مناسب ماده غذایی در فرآیند تولید تا مصرف نیز، حائز اهمیت می باشد. غذا در صورتی می تواند برای انسان مفید و نیازش را بر طرف کند که عاری از هر گونه آلودگی باشد در غیر این صورت باعث بروز انواع بیماری ها در مصرف کننده شده و از جنبه های مختلف ضررهای جبران ناپذیری به فرد و جامعه تحمیل می کند.

کنترل کیفیت سیستمی است جهت رسیدن به سطح مطلوبی از کیفیت یک محصول یا یک فرآیند تولیدی و نگهداری آن با برنامه ریزی دقیق، استفاده از ماشین آلات مناسب، بازرسی مستمر و عمل اصلاح کننده تا زمانی که مورد نیاز باشد.

اهمیت کنترل کیفیت فرآورده های غذایی، جلوگیری از خطرات جسمی است. آزمایش مواد غذایی می تواند کیفیت در مواد غذایی را تعیین کند که بر سلامت افراد تأثیر می گذارد.

 کیفیت مواد غذایی، متاثر از آلودگی های میکروبی، شیمیایی و فیزیکی است وجود هریک ازاین آلودگی ها کیفیت مواد غذایی و خوراکی را به لحاظ پزشکی و تغذیه ای مردود می کند. بنابراین وجود آزمایشگاه هایی که قادر به تولید نتایج معتبر و قابل اعتماد باشند نقش مهمی را در ارزیابی کیفیت محصولات غذایی ایفا می کنند.

 کنترل کیفیت مواد غذایی در آزمایشگاه معیار دانش پارس

 آزمایشگاه معیار دانش پارس با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و تکنولوژی های آزمایشگاهی و با برخورداری از پرسنل متخصص و آموزش دیده جهت انجام آزمون های تخصصی و بهره برداری از تجهیزات و دستگاه هایی نظیر GC/GC-MS/HPLC/AAS  و … قادر به ارائه  طیف گسترده ای از خدمات آزمایشگاهی برای کنترل کیفیت طیف وسیعی از محصولات و فرآورده های غذایی در سطح کشور می باشد.

ما دارای تاییدیه های معتبر ملی و استانی نظیر گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی، پروانه بهره برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو و … هستیم در نتیجه این اطمینان را به مشتری می دهیم که نتایج و گزارشات آزمایشگاه معیار دانش پارس معتبر و قابل اعتماد هستند.

لیست نمونه های قابل آزمون در آزمایشگاه کنترل کیفیت مواد غذایی معیار دانش پارس

انواع آب
میوه ها و سبزی ها   روغن و فرآورده های آن
  نوشیدنی ها و فرآورده های آن                                        غلات وحبوبات و فرآورده های آنادویه و چاشنی و فرآورده های آن 
کمپوت،کنسرو و غذاهای آماده مصرفمحصولات و فرآورده های لبنیقند و شکر و فرآورده های آن                                  
گوشت و فرآورده های آن     

خدمات ویژه و منحصربفرد آزمون و کنترل کیفیت محصولات غذایی که توسط معیار دانش پارس ارائه می شود:

اندازه گیری اسیدهای آمینه
اندازه گیری ویتامین ها اندازه گیری استرول ها 
اندازه گیری آنتی بیوتیک ها                                                              اندازه گیری مایکوتوکسین هااندازه گیری هیستامین در ماهی
تعیین اصالت گلاب و عرقیجات اندازه گیری ملامین در محصولات لبنی
 اندازه گیری رنگ های طبیعی و مصنوعی       
تعیین اصالت عسل
 تعیین اصالت آبلیمو 
تعیین اصالت زعفران
اندازه گیری اکریل آمیداندازه گیری فلزات سنگیناندازه گیری اسیدهای چرب
 اندازه گیری جانشین کره کاکائواندازه گیری نیتراتاندازه گیری نیتروزآمین   
اندازه گیری قندهای طبیعی و مصنوعی  اندازه گیری باقیمانده سموم تعیین اصالت ژل رویال 
 اندازه گیری فلزات و نا فلزاتاندازه گیری توکوفرول ها در روغن های خوراکی اندازه گیری آنتی اکسیدان های طبیعی و مصنوعی 
 اندازه گیری ترکیبات آروماتیک چند حلقه ای(PAH)  اندازه گیری نگهدارنده ها(بنزوات، سوربات، ناتامایسین)اندازه گیری موم در روغن زیتون    

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com