اندازه-گیری-ملامین-در-شیر

اندازه گیری ملامین در شیر و فرآورده های لبنی

مقدمه بر اندازه گیری ملامین

ملـامین یک ماده شیمیایی آلی، غنی از نیتروژن است که گاهی اوقات به‌ طور غیرقانونی به منظور افزایش کاذب مقدار پروتئین به محصولات غذایی به‌ ویژه شیر و فرآورده‌های لبنی اضافه می‌شود. ملـامین به دلیل نیتروژن بالـایی که دارد، به طور مستقیم بر نتیجه  آزمون های استاندارد اندازه گیری میزان پروتئین مانند کجدال که با اندازه گیری میزان نیتروژن ماده غذایی، پروتئین آن را تخمین می زند تاثیر گذاشته و آزمون گر را  به خطا می اندازد؛ در واقع ملامین به شکل کاذب میزان پروتئین ماده غذایی را بالـا نشان می دهد که این باعث ایجاد انگیزه اقتصادی برای افزودن ملامین به مواد غذای می شود.

تعیین میزان ملامین در شیر و فرآورده های آن به ویژه در شیر خشک نوزاد به عنوان امری ضروری و مورد توجه سازمان های نظارتی در ایران و جهان است.

آزمایشگاه معیار دانش پارس دارای تاییدیه های معتبر ملی و استانی نظیر:

گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استانداردISO/IEC 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران
تاییدیه آزمایشگاه همکار اداره کل دامپزشکی استان اصفهان
تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی
پروانه بهره برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو و … است.

تشخیص ملامین در شیر به روش HPLC

افزودن ملـامین به شیر، از انواع تقلب‌هـای مضاعف است؛ یعنی ابتدا آب به شیر افزوده شده و آنرا رقیق می کنند و سپس برای پوشاندن تقلب اول، دست به تقلب دوم می زنند و با افزودن ملـامین به شیر، به طور کاذب میزان پروتئین شیر را بالـا وطبیعی جلوه می دهند. تشخیص این تقلب در شیر به روش HPLC مقدور است.

شناسایی ملامین در شیر و فرآورده های آن در شرکت معیار دانش پارس طبق استانداردهای ملی و بین المللی به روش کروماتوگرافی مایع (HPLC ) انجام می شود.

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com