اندازه گیری آنتی اکسیدان در انواع روغن

اندازه گیری آنتی اکسیدان در انواع روغن

مقدمه ای بر اندازه گیری آنتی اکسیدان در انواع روغن

آنتی اکسیدان  چیست؟

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که با دادن هیدروژن به رادیکال های آزاد تشکیل شده در مراحل شروع و انتشار اکسیداسیون، از اکسیداسیون روغن ها و چربی ها جلوگیری می کنند.

آنتی اکسیدان ها با استفاده از فرآیند بیولوژیکی می توانند توسط فرایندهای شیمیایی و همچنین انواع مختلفی از زباله های مربوط به کشاورزی تولید شوند.

بر اساس حلالیت آن ها، آنتی اکسیدان ها به طور گسترده به دو گروه تقسیم می شوند: محلول در آب و محلول در چربی.

به طور کلی، آنتی اکسیدان های محلول در آب، مانند اسید اسکوربیک، گلوتاتیون و اسید اوریک، عملکردهایی در سیتوزول سلولی و پلاسمای خون دارند.

افزودن آنتی اکسیدان ها به تأخیر در اکسیداسیون چربی ها کمک می کند و ماندگاری روغن ها و چربی های خوراکی از جمله روغن سرخ کردن را بهبود می بخشد، آنتی اکسیدان های مصنوعی غالباً به روغن های خوراکی و چربی ها اضافه می شوند تا اکسید شدن را در حین ذخیره و سرخ کردن مهار کنند. با این حال، مصرف کنندگان به آنتی اکسیدان های مصنوعی را نامطلوب می دانند.

عملکرد آنتی اکسیدان در جلوگیری از پیری

واکنش های اکسیداسیون برای زندگی بسیار مهم هستند، اما می توانند آسیب رسان باشند. اکسیداسیون به سلول ها آسیب میزند و می تواند منجر به بروز بیماری شود. بدن به دلیل استفاده منظم از اکسیژن به طور مداوم رادیکال های آزاد تولید می کند.

این رادیکال های آزاد وظیفه آسیب زدن به سلول های بدن را بر عهده دارند و در انواع مختلف مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی، آلزایمر، سرطان ، نارسایی مزمن کلیوی و دیابت نقش دارند. آنتی اکسیدان ها با کنار گذاشتن برخی از الکترون های خود، رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از فرآیند شیمیایی موسوم به “اکسیداسیون” جلوگیری می کنند، که بخشی طبیعی از زندگی و پیری است.

آنتی اکسیدان ها به عنوان کارگرهای توانمند در مقابل رادیکال های آزاد، در پیشگیری و ترمیم آسیب سلولی ناشی از این رادیکال ها کمک می کنند. آنتی اکسیدان ها توسط انسان ساخته شده اند و یا مواد طبیعی هستند، که ممکن است از بروز برخی از انواع آسیب های سلولی جلوگیری کنند و یا به تأخیر بیاندازند.

انواع آنتی اکسیدان

استفاده از آن ها در روغن های گیاهی برای فرآیندهای خانگی و صنعتی بسیار گسترده است. روغن های گیاهی به شکل طبیعی خود دارای ترکیباتی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان طبیعی عمل می کنند. از جمله آن ها اسیدهای اسکوربیک، α- توکوفرول، β کاروتن، اسیدهای کلروژنیک و فلاوانول ها هستند.

اسید اسکوربیک یک کاتالیزور ردوکس است که باعث کاهش و خنثی سازی گونه های واکنش دهنده اکسیژن (ROS) می شود.

گلوتاتیون (GSH) به عنوان ماده کاهنده، دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که به صورت برگشت پذیر اکسید و کاهش می یابد، در حالی که α-توکوفرول، کاروتنوئید و یوبیوکینول (Ubiquinol) نمونه هایی از آنتی اکسیدان محلول در لیپید هستند و از غشای سلولی در برابر پراکسیداسیون لیپید محافظت می کند.

منابع آنتی اکسیدان

گیاهان و حیوانات منبع فراوان آنتی اکسیدان هایی هستند که به طور طبیعی تولید می شوند. آنتی اکسیدان ها در بسیاری از غذاها از جمله میوه و سبزیجات یافت می شوند. اگرچه گیاهان و حیوانات سیستم های پیچیده ای از انواع مختلف آنتی اکسیدان مانند گلوتاتیون، ویتامین C، ویتامین A و ویتامین E و همچنین آنزیمی مانند کاتالاز، سوپراکسید دیسموتاز و پراکسیدهای مختلف را حفظ می کنند.

داروهای گیاهی سنتی و غذاهای رژیمی، منبع اصلی آنتی اکسیدان برای مردمان باستان بود که آن ها را از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کرد. آنتی اکسیدان ها به طور گسترده در مکمل های غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و برای پیشگیری از بیماری هایی مانند سرطان، بیماری عروق کرونر قلب و حتی بیماری در ارتفاع مورد بررسی قرار گرفته است.

این مواد همچنین در صنایع غذایی به شکل مواد نگهدارنده در مواد غذایی، آرایشی و همچنین برای جلوگیری از تخریب لاستیک و بنزین استفاده می شود.

اندازه گیری آنتی اکسیدان در انواع روغن در آزمایشگاه معیار دانش پارس:

مهمترین نکته در انتخاب یک آزمایشگاه حصول اطمینان از کیفیت و صحت نتایج است. معیار دانش پارس که یک آزمایشگاه خصوصی و مستقل می باشد با داشتن گروهی از متخصصان با تجربه آزمایشگاهی در زمینه آزمون های مختلف و همچنین برخورداری از تاییدیه های معتبر ملی و استانی نظیر گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی و پروانه بهره برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو و… به بررسی کیفیت و ایمنی این محصولات می پردازد.

آزمون اندازه گیری آنتی اکسیدان در آزمایشگاه معیار دانش پارس قابل انجام می باشد.

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com