اندازه گیری 1و4 دی اکسان

اندازه گیری 1و4 دی اکسان

مقدمه ای بر اندازه گیری 1و4 دی اکسان

تعریف: 1و4 دی اکسان یک مایع شفاف است که به راحتی در آب حل می شود. این ماده در درجه اول به عنوان یک حلال در ساخت مواد شیمیایی و به عنوان یک معرف آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. دی اکسان در برخی مواد شیمیایی مورد استفاده در مواد آرایشی، مواد شوینده و شامپو نیز وجود دارد. با این حال، تولید کنندگان، اکنون استفاده از دی اکسان را به میزان زیادی کاهش داده اند.

هنگام ورود دی اکسان به محیط زیست چه اتفاقی می افتد ؟

دی اکسان می تواند در مکان هایی که به عنوان حلال تولید یا استفاده می شود، در هوا، آب و خاک رها شود. در هوا، دی اکسان به سرعت به ترکیبات مختلف تجزیه می شود. در آب، دی اکسان پایدار است و تجزیه نمی شود. در خاک، دی اکسان به ذرات خاک نمی چسبد، بنابراین می تواند از خاک به داخل آب های زیرزمینی منتقل شود. ماهی و گیاهان دی اکسان را در بافت های خود جمع نمی کنند.

چگونه ممکن است در معرض دی اکسان قرار بگیرم؟

تنفس، نوشیدن آب یا خوردن غذاهایی که حاوی دی اکسان هستند همچنین در حین دوش گرفتن، استحمام یا شستشو، دی اکسان موجود در آب شیر ممکن است تبخیر شود و شما در معرض بخارات دی اکسان قرار بگیرید. هنگام استفاده از مواد آرایشی، مواد شوینده، حمام و حباب شامپوهایی که حاوی دی اکسان هستند، ممکن است پوست شما با دی اکسان تماس برقرار کند.

مطالعات کمی وجود دارد که اطلاعاتی در مورد تأثیرات دی اکسان در انسان ارائه می دهد. قرار گرفتن در معرض مقادیر بسیار زیاد دی اکسان می تواند منجر به آسیب کبدی و کلیه و مرگ شود. مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که بخارهای تنفسی دی اکسان عمدتا بر حفره بینی، کبد و کلیه ها تأثیر می گذارد. مصرف دی اکسان یا تماس پوستی با دی اکسان نیز بر کبد و کلیه ها تأثیر می گذارد.

1و4-دی اکسان چطور باعث ایجاد سرطان می شود ؟

مطالعات موجود نشان نمی دهد که آیا 1و4 دی اکسان باعث ایجاد سرطان در انسان می شود؟ در داخل بینی و حفره شکمی موش های آزمایشگاهی که در بیشتر زندگی خود بخارات دی اکسان را تنفس می کردند، سرطان ایجاد شده است. موش ها و موش های آزمایشگاهی که در بیشتر زندگی خود آب حاوی دی اکسان نوشیدند به سرطان کبد مبتلا شدند. موش ها همچنین در داخل بینی به سرطان مبتلا شدند. وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی (DHHS) ایالات متحده دی اکسان را به عنوان یک عامل سرطان زا در انسان می داند.

چگونه دی اکسان می تواند بر کودکان تأثیر بگذارد؟

هیچ مطالعه ای در مورد کودکان در معرض دی اکسان وجود ندارد. اما اگر کودکان در معرض غلظت بالای دی اکسان قرار بگیرند، ممکن است مشکلات سلامتی مانند بزرگسالان را تجربه کنند. دانشمندان نمی دانند که آیا قرار گرفتن زنان باردار در معرض دی اکسان می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر؟

دی اکسان ممکن است یک آلاینده در مواد آرایشی، مواد شوینده، محصولات حمام، شامپو و برخی داروها باشد. دی اکسان یک ماده ی افزودنی نیست، اما ممکن است بعنوان یک محصول جانبی در برخی از مواد تشکیل دهنده موجود در محصول ایجاد شود، از جمله:، پلی اتیلن، پلی اتیلن گلیکول، پلی اتیوکسی اتیلن و ….

اندازه گیری 1و4 دی اکسان در آزمایشگاه معیار دانش پارس

بسیاری از محصولات موجود در بازار امروز (مواد غذایی ، دارویی ، محصولات آرایشی ، مواد شوینده و غیره) حاوی دی اکسان به مقدار بسیار کمی هستند. با این حال ، برخی از مواد آرایشی ، مواد شوینده و شامپوها ممکن است حاوی دی اکسان در مقادیر بالاتر باشند. خانواده هایی که مایل به اجتناب از مواد آرایشی حاوی مواد تشکیل دهنده ذکر شده در بالا هستند ، می توانند این کار را با بررسی برچسب ظروف مواد آرایشی ارائه شده ، انجام دهند.
تولید کنندگانی که قصد صادرات محصولات خود را دارند باید نسبت به اندازه گیری این ناخالصی نهایت دقت را به کار بگیرند تا از مرجوع شدن کالاهای خود جلوگیری نمایند. متاسفانه سنجش میزان دی اکسان به شرایط خاص آزمایشگاهی نیاز دارد، که فراهم آوردن این شرایط برای هر آزمایشگاهی مقدور نیست.

اما خوشبختانه شرکت معیار دانش پارس علی رغم تمام محدودیت های موجود با توجه به تعهدی که نسبت به افزایش و بهبود سلامت جامعه دارد، هم اکنون این نا خالصی را به راحتی در بخش کروماتوگرافی گازی این آزمایشگاه اندازه گیری می نماید.

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com