مترجم

کنترل کیفیت فرآورده های آرایشی

کنترل کیفیت فرآورده های آرایشی و بهداشتی و شوینده ها

مقدمــه : آیا مواد آرایشی خطرناک هستند؟

کنترل کیفیت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی برای اطمینان از کارایی و ایمنی محصولات و مواد اولیه آن مهم است. با توجه به رشد سریع صنایع آرایشی در سراسر جهان، کنترل کیفیت یک تکنیک ضروری برای کمک به تولیدکنندگان است تا کیفیت محصول جدید خود را در رابطه با ویژگی‌های حسی و ثبات آن ارزیابی کند. در‌نتیجه، انتخاب آزمایشگاه‌های پیشرفته و معتمد برای سنجش کنترل کیفیت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در اولویت هستند.
برای محصولات آرایشی و زیبایی، ایمنی مهم‌ترین دغدغه است. این محصولات مستقیماً بر روی پوست انسان، از جمله نواحی حساس مانند چشم و لب، اعمال می‌شوند و هرگز نباید واکنش منفی ایجاد کنند. برای اطمینان از کیفیت و ایمنی یک محصول آرایشی، باید مطمئن شوید که هر یک از اجزای متعدد آن بی خطر است و روند تولید آن کاملاً رعایت شده‌است. در حالی که تفکر علمی فعلی در مورد بسیاری از مواد شیمیایی این است که آن‌ها برای استفاده بی خطر هستند، اگر محصولات آرایش و شوینده کیفیت مناسبی نداشته‌باشند و از روند آزمایش و ارزیابی مناسب نگذشته باشد برای سلامتی خطر‌زا می‌باشند. مواد سمی موجود در مواد آرایشی (سرب، جیوه، پارابن) و خطرات ناشی از آن برای عموم وجود دارد.
آزمایش این فرآورده‌ها در آزمایشگاه های ما به شما اطمینان می‌دهد که آیا این محصولات از مقررات و هنجارهای بازار برای ایمنی مصرف کننده و عملکرد محصول پیروی می‌کنند.

پارابن

Paraben نوعی ماده شیمیایی است که معمولاً به عنوان مواد نگهدارنده در مواد غذایی، درمانی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها از اسید پاراهیدروکسی بنزوئیک (PHBA) مشتق شده‌اند که به طور طبیعی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات مشاهده می‌شود. پارابن‌ها به اشکال مختلفی دیده می‌شوند: متیل پاربن، اتیل پاربن، پروپیل پاربن، بوتیل پارابن و ایزوبوتیل پاربن. آن‌ها بیشترین مواد نگهدارنده در محصولات مراقبت شخصی هستند.
طی مطالعاتی مشخص شده‌است، استفاده از پارابن در مواد آرایشی منجر به سرطان می‌شود. از آن‌جا که پارابن به طور ضعیف می‌تواند عملکرد استروژن را تقلید کند، و از آن‌جا که استروژن می‌تواند رشد تومور را تقویت کند، باعث ایجاد سرطان‌های مختلفی می‌شود.

تریکلوزان

Triclosan تریکلوزان یک ماده ضد باکتریایی است که به طور فزاینده‌ای به طیف گسترده‌ای از محصولات مصرفی از جمله دئودورانت، صابون، خمیر دندان، لوازم آرایشی و مواد تمیز کننده خانگی که افزوده می‌شود و برای از بین بردن باکتری‌ها به کار می‌رود. همچنین به عنوان یک سموم دفع آفات مورد استفاده قرار می‌گیرد و تحت شرایط خاصی می‌تواند به مواد شیمیایی سمی بالقوه مانند دیوکسین‌ها تجزیه شود.

فلزات

سرب و سایر فلزات مانند نیکل، کبالت، کادمیوم، کروم، آلومینیوم و منگنز موجود در رژ لب‌ها و براق کننده‌ها خطرزا هستند و ممکن است که روی سیستم عصبی تأثیر بگذارد. این فلزات در محصولات به عنوان “ناخالصی” وجود دارند، یعنی در سایر مواد مانند موم، روغن‌ها یا رنگدانه‌های معدنی مورد استفاده در فرمول موجود هستند. به دلیل ماندگاری این مواد و واقعیتی که در محیط طبیعی از جمله در آب وجود دارد، حذف سنگین همه آثار آن‌ها تقریباً غیر ممکن است. آلومینیوم برای جلوگیری از تعریق کانال‌های عرق کار می‌کند. استفاده از آلومینیوم در دئودورانت‌ها و ضد عرق‌ها مانع از انتشار سموم می‌شود و باعث آلزایمر و گاها سرطان می‌شود.

کرم های ضدآفتاب

در حالی که کرم‌های ضد آفتاب به طور رسمی لوازم آرایشی نیستند (به عنوان کرم درمانی در نظر گرفته شده‌اند) استفاده از آنها بسیار رایج است. کرم های ضد آفتاب نقش مهمی در محافظت از پوست ما در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB ساطع شده توسط خورشید، دارند. استفاده از این کرم‌ها با SPF های مختلف، به عنوان جلوگیری از بروز برخی سرطان‌های پوستی از جمله ملانوما و سرطان، به اثبات رسیده است.

کنترل کیفیت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها

معیار دانش پارس یک آزمایشگاه مستقل و خصوصی است که با مجهز بودن به پیشرفته‌ترین دستگاه‌های آزمایشگاهی، آزمون‌های مرتبط با کنترل کیفیت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها را بر اساس استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام می‌دهد.

مهم‌ترین نکته در استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی برای مصرف کننده حصول اطمینان از کیفیت و ایمنی محصول مصرفی است. یک گام اساسی در تضمین کیفیت و ایمنی محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر لوسیون‌ها، کرم‌ها، صابون‌ها، مواد شوینده، شامپو‌ها و پاک کننده‌ها که بخشی از زندگی روزمره همه افراد جامعه است، تست این محصولات در آزمایشگاه‌های معتبر و تایید صلاحیت شده‌است.

معیار دانش پارس با داشتن یک تیم از متخصصان با تجربه آزمایشگاهی در زمینه آزمون‌های کنترل کیفیت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و شوینده‌ها و همچنین برخورداری از تاییدیه‌های معتبر ملی و استانی نظیر گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه بر اساس استاندارد ISO/IE C17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی و پروانه بهره‌برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو  … به بررسی کیفیت و ایمنی این محصولات می‌پردازد.

لیست محصولات مورد آزمون بخش فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی:

برخی از محصولاتی که آزمون‌های خاص فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد در لیست زیر نام برده شده‌است:

الکل
پودر موبر
سفیدکننده(سدیم هیپوکلرویت اسید)
شامپو
شیشه پاک کن
صابون بچه
مایع اسیدی(جرم گیر)
مایع ظرفشویی
ترکیبات هیدرو آروماتیک
مایع کمک آبکشی
صابون بهداشتی
پارافین مایع
پارافین جامد
هگزان
ریمل
روژلب
مداد آرایشی
انواع کرم

لیست محصولات مورد آزمون بخش فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی :

برخی از محصولاتی که آزمون‌های خاص فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد در لیست زیر نام برده شده‌است:

دی اکسان
نیتروزآمین
پارابن ها
آمین نوع دوم
فرمالدهید
اتانول
متانول
دوپروپانول
فلزات سنگین
ترکیبات هیدرو آروماتیک
نگهدارنده ها

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com