آزمون قند و شکر

آزمون قند و شکر و فرآورده‌های آن

مقدمه‌ای بر آزمون قند و شکر

شِکَر ماده‌ای است خوراکی با فرمول شیمیایی C12-H22-O11 و به صورت عام به تمامی مواد شیرین گفته می‌شود. شکر شامل گلوکز، فروکتوز، گالاکتوز است که در بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و لبنیات وجود دارد. نزدیک به ۸۰٪ از شکر تولیدی در جهان از نیشکر و مابقی از چغندر قند به‌دست می‌آید.

قند یک فرآوردهٔ صنعتی از چغندر قند می‌باشد و معمولاً به‌ شکل مکعب‌های سفیدی می‌ماند که از جنس شکر می‌باشند. قند معمولی از ترکیب ساکاروز (نوعی دی‌ساکارید) می‌باشد.

بهتر است بدانیم چرا باید مصرف قند و شکر را کاهش دهیم؟

 شکر، سم سفید است. قند و شکر ارزش تغذیه‌ای پایین و قدرت چاق کنندگی بالایی دارد و سلامت را تهدید می‌کند. امروزه کشورهای پیشرفته به این نتیجه رسیده‌اند که برای کنترل چاقی و پیامدهای آن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان باید مصرف قند و شکر و قندهای ساده کاهش یابد. در ایران قند و شکر فقط با چای مصرف نمی‌شود، انواع نوشابه ها و شیرینی‌ها هم حاوی شکر هستند. اگر می‌خواهیم مشکلات به حداقل برسد، باید در مصرف منابع قند ساده تجدید نظر کرد و مصرفشان را به حداقل ممکن رساند.

آزمون‌های قند و شکر در آزمایشگاه معیار دانش پارس

آزمایشگاه معیار دانش پارس مجهزترین و کارآمدترین مرجع برای ارائه خدمات آزمایشگاهی در زمینه انجام آزمون­‌های کنترل کیفی و کمی بر روی قند و شکر و فرآورده‌های آن است. آزمون‌های قند و شکر در این آزمایشگاه با برخورداری از تاییدیه‌های معتبر ملی و استانی نظیر گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IE C17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی و پروانه بهره‌برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو  و… و براساس استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام می‌شود.

لیست محصولات قابل آزمون در آزمایشگاه معیار دانش پارس :

عسلفراورده‌های ژله‌ایقند حبهمربا، مارمالاد و ژله مربا
شکلاتشکر سفیدتافی و آبنباتقند کلوخه
شربن آناناسآدامسقند کلهشربت پرتقال

لیست محصولات قابل آزمون در آزمایشگاه معیار دانش پارس :

طیف سنج جذب اتمی (AAS)سرب، آرسنیک، کادمیوم، قلع
طیف سنج نشر اتمی (ICP)سرب، آرسنیک، کادمیوم، قلع
کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)آنتی اکسیدان‌ها، شیرین کننده‌ها، اسیدهای مجاز خوراکی (از جمله: اسید سیتریک، اسید تارتاریک، اسید مالیک و …)، قندهای احیا کننده، پاتولین، افزودنی‌ها
کروماتوگرافی گازی (GC)درصد وزنی ترانس
آزمایشگاه بیولوژی و میکروبیولوژیباکتری‌های هوازی مزوفیل، کپک و مخمر، باکتری کلیفرم
آزمایشگاه شیمیعدد پراکسید، اسیدیته، pH، رطوبت، خاکستر نامحلول در اسید، قند کل، اندیس یدی روغن، مواد جامد بدون چربی، بریکس، روغن معادل کره کاکائو، اندیس یدی، درصد وزنی خاکستر سولفاته، چربی، پروتئین، ساکاروز، صمغ کل، درصد مواد ژله کننده، ساکاروز، فعالیت دیاستازی، نسبت گلوکز به فروکتوز، هدایت الکتریکی، هیدروکسی متیل فورفورال، پرولین، پلاریزاسیون، قند اینورت، عدد فرمالین، مواد خارجی نامحلول، رنگ در محلول، رنگ ظاهری

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 | مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com