آزمون شیر و فرآورده های لبنی

آزمون شیر و فرآورده‌های لبنی

مقدمه‌ای بر آزمون شیر و فرآورده‌های لبنی:

با توجه به اینکه تقاضای زیاد برای غذاهای بی خطر و با کیفیت بالا با ماندگاری طولانی وجود دارد، شیر و فرآورده‌های شیر از نظر بیوشیمیایی ناپایدار هستند و خیلی سریع خراب می‌شوند.
چرا آزمایش لبنیات مهم است؟
کنترل کیفیت در صنایع لبنی، آسیب پذیری در برابر تقلب در لبنیات را کاهش می‌دهد و از اصالت و استاندارد مواد تشکیل دهنده اطمینان می‌دهد.
شیر یک ماده غذایی مغذی است که باعث رشد میکروارگانیسم‌ها می‌شود. ترکیب آن شامل پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه ضروری است که به دلیل pH خنثی و فعالیت زیاد آب روی شیر، محیط مناسبی برای تکثیر میکروارگانیسم‌ها فراهم می‌کند. برخی از میکروارگانیسم‌ها از این مواد مغذی به طور مستقیم استفاده می‌کنند و برخی دیگر متابولیسم آن‌ها را آزاد می‌کنند.
رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی ضروری است تا اطمینان حاصل شود که عوامل بیماری‌زا و موجودات فاسد کننده در هیچ نقطه‌ای وارد زنجیره تأمین نمی‌شوند. بنابراین تولید‌کنندگان لبنیات باید خطرات عدم رعایت را به حداقل برسانند تا محصولات لبنی آلوده به دست مصرف کننده نرسد.

آزمایشات شیر و فرآورده‌های لبنی

آزمایشات شیر و فرآورده‌های لبنی نقش مهمی در حصول اطمینان از کیفیت محصولات لبنی ایفا می‌کند. اطمینان از عدم وجود میکروب، باقیمانده آنتی‌بیوتیک و سایر آلاینده‌ها در شیر و فرآورده‌های لبنی بسیار ضروری است. ایمنی مواد غذایی، حصول اطمینان از روال آماده‌سازی، انتقال و نگهداری مواد غذایی به منظور جلوگیری از ایجاد بیماری و صدمات ناشی از مواد غذایی در مصرف کننده نهایی می‌باشد. از مزرعه تا کارخانه تا بشقاب غذا، محصولات غذایی ممکن است در طول سفر خود از طریق زنجیره تأمین با هر نوع خطرات سلامتی روبرو شوند. بنابراین در هر مرحله از چرخه تولید با بررسی و آزمایشات بر روی نمونه‌ها می‌توان خطرات انتقال آلودگی را به حداقل رساند.

آزمایشگاه معیار دانش پارس دارای تخصص بالا در زمینه آزمون‌های شیر و فرآورده‌های لبنی از جمله ماست، پنیر و بستنی است. ما با ارائه نتایج معتبر در خدمت صنایع لبنی کشور و مصرف کنندگان نهایی شیر و محصولات آن هستیم. در حال حاضر آزمون شیر و فرآورده‌های لبنی در آزمایشگاه معیار با استفاده از روش‌های تأیید شده و معتبر براساس استانداردهای معتبر ملی و بین‌المللی انجام می‌شود.

آزمایشگاه معیار دانش پارس دارای تاییدیه‌های معتبر ملی و استانی نظیر:

گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025  از مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران
تاییدیه آزمایشگاه همکار اداره کل دامپزشکی استان اصفهان
تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی
پروانه بهره‌برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو و … است.

فرآورده‌های قابل آزمون توسط آزمایشگاه معیار دانش پارس :

کشک خشکخامه پاستوریزه و فرا دما(UHT)شیر خشکپنیر رسیده در آب نمک
بستنیدوغ سادهماست طعم دارپنیر پروسس
پنیر خامه‌ایماست پروبیوتیککشک مایعپنیر تازه
پنیر موزارلاشیر طعم دارشیر فرا دما(UHT)کشک مایع صنعتی و …

 تجهیزات آزمایشگاهی و برخی از پارامترهای قابل اندازه‌گیری در آزمایشگاه معیار دانش پارس

کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)آفلاتوکسین، قند، افزودنی‌ها، مایکوتوکسین و ….
کروماتوگرافی گازی – طیف سنج جرمی (GC- MS)باقی مانده سموم، آفت کش‌ها و …
کروماتوگرافی گازی (GC)پروفایل اسید چرب، استرول و ….
طیف سنج جذب اتمی (AAS)فلزات سنگین و …..
طیف سنج نشر اتمی (ICP)فلزات سنگین و ….
آزمایشگاه بیولوژی و میکروبیولوژیكلستريديوم‌هاي احيا كننده سولفيت، كليفرم، استافيلوكوك اورئوس كوآگولاز(+) و شمارش کلی میکروارگانیسم و آفلاتوکسین و آنتی بیوتیک و …..
آزمایشگاه شیمیچربی، اسیدیته، pH ، رطوبت، خاکستر، نمک، اسیدیته، چربی، پروتئین، خاکستر، اندیس حلالیت، مقدار ذرات سوخته، بیشینه مقدار اکسیژن، افزایش حجم، مواد جامد، دی اکسید کربن، کلرید کلسیم، ترکیبات ناروان ساز، اسید سوربیک، مواد امولسیون کننده، قابلیت کش آمدن، قابلیت ذوب شدن، دانسیته، قند و …..

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15 | شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 | مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com