آزمون شیر و فرآورده های لبنی

آزمون شیر و فرآورده های لبنی

مقدمه ای بر آزمون شیر و فرآورده های لبنی:

لبنیات به آن دسته از مواد غذایی گفته می‌شود که بر پایه شیر هستند. معمولاً ماده اولیه تولید انواع لبنیات، شیر گاو است. اما گاهی از شیر سایر پستانداران همچون بز، گوسفند، گاومیش، و …استفاده می‌شود. کارخانه یا مجموعه ای که در آن محصولات لبنی تولید می‌شود، کارخانه لبنیات یا لبنیاتی خوانده می‌شود.

محصولات لبنی می‌تواند برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز یا آلرژی به شیر دارند مشکلاتی ایجاد کند. افزایش بی‌رویه محصولات لبنی می‌تواند باعث افزایش کلسترول و چربی‌های اشباع در بدن شده، و باعث بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های خطرناک شود. برخلاف تصور عموم، مصرف لبنیات باعث تولید مخاط و تشدید علائم سرماخوردگی یا آسم نمی‌شود.

آزمایشات شیر و فرآورده های لبنی

آزمایشات شیر و فرآورده های لبنی نقش مهمی در حصول اطمینان از کیفیت محصولات لبنی ایفا می کند. اطمینان از عدم وجود میکروب، باقیمانده آنتی بیوتیک و سایر آلاینده ها در شیر و فرآورده های لبنی بسیار ضروری است.ایمنی مواد غذایی، حصول اطمینان از روال آماده سازی، انتقال و نگهداری مواد غذایی به منظور جلوگیری از ایجاد بیماری و صدمات ناشی از مواد غذایی در مصرف کننده نهایی می باشد. از مزرعه تا کارخانه تا بشقاب غذا، محصولات غذایی ممکن است در طول سفر خود از طریق زنجیره تأمین با هر نوع خطرات سلامتی روبرو شوند. بنابراین در هر مرحله از چرخه تولید با بررسی و آزمایشات بر روی نمونه ها می توان خطرات انتقال آلودگی را به حداقل رساند.

آزمایشگاه معیار دانش پارس دارای تخصص بالا در زمینه آزمون های شیر و فرآورده های لبنی از جمله ماست، پنیر و بستنی است. ما با ارائه نتایج معتبر در خدمت صنایع لبنی کشور و مصرف کنندگان نهایی شیر و محصولات آن هستیم. در حال حاضر آزمون شیر و فرآورده های لبنی در آزمایشگاه معیار با استفاده از روش های تایید شده و معتبر براساس استانداردهای معتبر ملی و بین المللی انجام می شود.

آزمایشگاه معیار دانش پارس دارای تاییدیه های معتبر ملی و استانی نظیر:

گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025  از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران
تاییدیه آزمایشگاه همکار اداره کل دامپزشکی استان اصفهان
تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی
پروانه بهره برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو و … است.

فرآورده های قابل آزمون توسط آزمایشگاه معیار دانش پارس :

کشک خشکخامه پاستوریزه و فرا دما(UHT)شیر خشکپنیر رسیده در آب نمک
بستنیدوغ سادهماست طعم دارپنیر پروسس
پنیر خامه ایماست پروبیوتیککشک مایعپنیر تازه
پنیر موزارلاشیر طعم دارشیر فرا دما(UHT)کشک مایع صنعتی و …

 تجهیزات آزمایشگاهی و برخی از پارامترهای قابل اندازه گیری در آزمایشگاه معیار دانش پارس

کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)آفلاتوکسین، قند، افزودنی ها، مایکوتوکسین و ….
کروماتوگرافی گازی – طیف سنج جرمی ( GC- MS )باقی مانده سموم، آفت کش ها و …
کروماتوگرافی گازی (GC )پروفایل اسید چرب، استرول و ….
طیف سنج جذب اتمی (AAS)فلزات سنگین و …..
طیف سنج نشر اتمی (ICP)فلزات سنگین و ….
آزمایشگاه بیولوژی و میکروبیولوژیكلستريديوم هاي احيا كننده سولفيت، كليفرم، استافيلوكوك اورئوس كوآگولاز(+) و شمارش کلی میکروارگانیسم و  آفلاتوکسین و آنتی بیوتیک و …..
آزمایشگاه شیمیچربی، اسیدیته، pH ، رطوبت ، خاکستر، نمک، اسیدیته، چربی، پروتئین، خاکستر، اندیس حلالیت، مقدار ذرات سوخته، بیشینه مقدار اکسیژن،افزایش حجم، مواد جامد، دی اکسید کربن، کلرید کلسیم، ترکیبات ناروان ساز، اسید سوربیک،  مواد امولسیون کننده، قابلیت کش آمدن، قابلیت ذوب شدن، دانسیته، قند و …..

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101، 122، 123، 124 |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com