اندازه گیری نیتروزآمین در مواد شوینده و فرآورده های گوشتی

اندازه گیری نیتروزآمین

مقدمه ای بر اندازه گیری نیتروزآمین در مواد شوینده

نیتروزآمین چیست؟

N-نیتروزآمین­ ها نوعی از ترکیبات هستند که بروز اثرات سرطان­زایی و جهش­زایی آن­ها در مدل ­های جانوری، در چندین مکان مختلف بافتی و توسط چندین مسیر مختلف اثردهی، نشان داده شده است. نیتروزآمین­ ها به طور بالقوه می­توانند در کالاهای مصرفی، محصولات آرایشی و بهداشتی و فرمولاسیون مراقبت شخصی چه در طول تولید و چه در حین انبارش محصول، ایجاد شوند. تشکیل N-نیتروزآمین­ ها هنگامی اتفاق می­افتد که در شرایط اسیدی، آمین­ های نوع دوم در کنار یک ماده نیتراته کننده مانند نیتروس اسید، نیتریت­ ها یا اکسیدهای نیتروژن، حضور دارند.

تجزیه و تحلیل محصولات آرایشی و بهداشتی، مراقبت شخصی کالاهای مصرفی برای محتوای نیتروزآمین، باید در ارزیابی ایمنی محصول لحاظ شود تا از رعایت مقررات جدید محصولات آرایشی و بهداشتی اطمینان حاصل شود. هم­چنین ذکر شده است که محصولات آرایشی و بهداشتی با عمر بیش از 5 سال، دارای غلظت­ های بالاتر نیتروزآمین ­ها نسبت به نمونه های جدید محصولات مشابه بوده ­اند. این نشان می­دهد که تشکیل N-نیتروزآمین ­­ها، ماندگاری محصولات آرایشی و بهداشتی را محدود می­کند و باید به عنوان بخشی از ارزیابی ایمنی معمول محصول آرایشی و بهداشتی بررسی شود.

در بین N-نیتروزآمین ­ها، N-نیتروزو دی اتانول آمین(NDELA) به عنوان آلوده کننده­ ی بالقوه­ ی فراورده­ های آرایشی و بهداشتی شناخته شده است.

عوامل مؤثر بر تشکیل نیتروزآمین ­ها

نیتریت می­تواند از NOX، تحت شرایط خنثی تا قلیایی و همچنین با احیای نیترات توسط باکتری ها یا احیای شیمیایی، تشکیل شود. نیتریت یونی با آلدهیدها ( به خصوص فرمالدهید ) و آمین ­ها واکنش داده و از طریق ایمین ­ها به عنوان حد واسط، نیتروزآمین تولید می­کند. استرهای نیتروژن (نیتریت­ های آلکیل) نیز می­توانند با واکنش جا به جایی شامل نیتریت یونی، از سایر استرها تشکیل شوند. استرهای نیتروژن، عوامل نیتروزدارکننده­ ی بسیار مؤثری هستند.

آمیدهای دی آلکانول آمین­ ها، در دماهایی که از گرمای مخلوط شدن حاصل می­شود، به آسانی با نیتریت یونی واکنش می­ دهند. همچنین آمیدهای دیگر در حضور الکل­ های با دمای جوش بالا مانند گلیسرول، می­توانند در اثر حرارت با نیتریت واکنش داده و نیتروزآمین تولید نمایند. در حالت اول، آمید دی آلکانول آمین، به عنوان مثال یک آمید اسید چرب، به آرامی از لحاظ درون و برون مولکولی با انتقال آسیل از نیترژن به اکسیژن الکل، نوآرایی می­شود. اگرچه این فرایند شامل تعادلی است که آمید را به شدت به خود جذب می­کند، استر حاصل به سرعت با نیتریت یونی واکنش داده و یک استر نیتروژن ایجاد می­کند و سپس با آمین نوع دوم آزاد شده، واکنش داده و یک نیتروزآمین تشکیل می­دهد.

کاهش نیتروزدار شدن در مواد اولیه و در حین تولید

جهت کاهش فرایند نیتروز دارشدن، لازم است از مواد اولیه با خلوص مناسب خصوصا از نظر میزان آمین­ های نوع دوم، استفاده شود تا از تماس احتمالی آن­ها با عوامل نیتروزدار کننده جلوگیری گردد. به عنوان مثال باید دقت کرد تا نیتریت، در معرض ظروف مواد اولیه قرار نگیرد؛ منابع NOX اتمسفری در واحدهای تولید، بسته بندی و انبارش وجود نداشته باشد وسایر تمهیدات ممکن جهت کاهش این فرایند، مد نظر قرار گیرد.

اندازه گیری نیتروزآمین در فرآورده های گوشتی در آزمایشگاه برتر معیار دانش پارس:

مهمترین نکته در انتخاب یک آزمایشگاه حصول اطمینان از کیفیت و صحت نتایج است. معیار دانش پارس که یک آزمایشگاه خصوصی و مستقل می باشد با داشتن گروهی از متخصصان با تجربه آزمایشگاهی در زمینه آزمون های مختلف و همچنین برخورداری از تاییدیه های معتبر ملی و استانی نظیر گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025  از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، تاییدیه آزمایشگاه همکار استانی و پروانه بهره برداری آزمایشگاه مجاز از سازمان غذا و دارو و… به بررسی کیفیت و ایمنی این محصولات می پردازد.

 آزمون اندازه گیری نیتروزآمین در آزمایشگاه معیار دانش پارس قابل انجام می باشد.

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101- خانم  مسعودی |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102- خانم مهندس اردشیری

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com