آزمایشگاه طیف سنج نشر اتمی(ICP-OES)

پلاسما جفت ‎شده القایی (Inductively Coupled Plasma)، از جمله روش‎های طیف‎ سنجی نشری (Emission) است. این روش یکی از پرکاربردترین و متداولترین روش ها جهت اندازه گیری عناصر مختلف فلزی و غیرفلزی است و به طور همزمان قادر به اندازه گیری 235 طول موج می باشد. بخش طیف سنج نشر اتمی آزمایشگاه معیار دانش پارس مجهز به دستگاه Optima 8300 ICP-OES ساخت شرکت Perkin Elmer می باشد.

عناصر قابل اندازه گیری در آزمایشگاه نشر اتمی

طیف سنج نشر اتمی یک روش تحلیلی است که برای تشخیص عناصر شیمیایی استفاده می شود، ICP-OES به طور گسترده ای در پردازش مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد. اساس این روش برانگیختگی الکترون‌های عناصر مختلف در محیطی به نام پلاسما و نشر نور بعد از حالت آسایش الکترونی است و به دلیل تطبیق‌پذیری و تکرارپذیری، می‌توان نتایجی با دقت و صحت بالا به دست آورد. یکی از مزایای مهم این روش تکرار پذیری بالا و نیز امکان اندازه‌گیری همزمان چند عنصر با هم می‌باشد.
طلازیرکونیوم
پلاتینلانتانیومجیوهسرب
کادمیومآرسنیک
بیسموتسلنیومسیلیسیومآنتیموان
لیتیومسدیمکلسیممنیزیمبریلیومباریوم
آلمینیومتیتانیوموانادیوممنگنزکبالتآهن
مسرویکرومنیکلنقرهقلع

محدوده کاربرد

از این روش می‌توان برای اندازه‌گیری عناصر با حدود تشخیص در حد ppm در نمونه‌های مختلفی مانند نمونه‌های خاک، آب، فلزات، سرامیک‌ها و نمونه‌های آلی استفاده کرد. ICP-OES قابليت شناسايي عناصر شامل فلزات سنگين از قبيل Hg, Pb, Zn, Cu, Cd, Cr و عناصر قليايي و قليايي خاكي مانند: Li, Na, K, Ca, Mg را در محدوده وسيعي از غلظت با حد تشخيص ppb و … به طور همزمان را دارد.

در زیر لیستی از محدوده ی کاربرد دستگاه ICP (طیف سنج نشر اتمی) را مشاهده می کنید:

صنایع غذاییصنایع کشاورزیصنایع داروییصنایع فلزی و متالوژی
صنایع هسته ایآنالیز نمونه های زیست محیطی (آب، پساب، خاک، هوا )آنالیز نمونه های بیولوژیک ( خون، استخوان، دندان و …)صنایع شیمیایی و پتروشیمی ( آنالیز مواد خام تا محصول نهایی)
صنایع پلیمر

ارتباط با ما، جهت درخواست آزمون

ساعت 8:00 الی 15:15  |  شماره تماس: 03195024088

پذیرش: داخلی 101- خانم  مسعودی |مدیر کنترل کیفیت: داخلی 102- خانم مهندس اردشیری

ارسال ایمیل درخواست آزمون: info@meyardanesh.com