دوره های فروردین:

اندازه گیری اکریل آمید در چیپس و فرآورده های سیب زمینی

اکریل-آمید

اندازه گیری اکریل آمید در فرآورده های غذایی

اندازه گیری اکریل آمید در آزمایشگاه معیار دانش پارس بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی

اکریل آمید یک ترکیب شیمیایی است که در اثر واکنش شیمیای بین اسید آمینه آسپارژین و ترکیبات قندی  موجود در ماده غذایی تشکیل می شود. روش های پخت با درجه حرارت بالا مانند سرخ کردن و برشته کردن  محصولات غذایی منجر به ایجاد این واکنش و تولید اکریل آمید می شود.

سطح این ماده شیمیایی در محصولات غذایی بسته به نوع ماده غذایی، درجه حرارت پخت و زمان حرارت دهی متفاوت است.  تا به حال بيشترين مقدار اين ماده در غذاهاي نشاسته‌اي مشاهده شده ولي در غذاهاي ديگر نيز وجود دارد. از میان غذاهای تست شده، چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ کرده دارای بیشترین میزان آکری لامید هستند و کمترین میزان آکریلامید در نان های نرم و غلات یافت شده است.

ضرورت اندازه گیری میزان اکریل آمید 

 میزان بالای اکریل آمید می تواند با اثر بر روی DNA  و ایجاد جهش در ژن ها باعث بروز سرطان و آسیب سیستم عصبی شود. در واقع  بین جذب اکریل آمید و سرعت رشد سرطان مخصوصا در  سرطان های ریه،پوست،پستان و غدد فوق کلیه رابطه مستقیم و جود دارد. البته  این تاثیر تا کنون فقط بر روی حیوانات  آزمایشگاهی تایید شده است و در مورد سرطان زا بودن  اکریل آمید در انسان هنوز تردید و جود دارد و تاثیرات آن برروی انسان در حال بررسی است . 

تعیین-میزان-اکریل-آمید

روش های اندازه گیری آکریلامید
 سطح اکریل آمید در مواد غذایی بسته به شیوه فرآوری و شرایط پخت و درجه حرارت متفاوت است؛ بنابراین قبل از نمونه برداری باید کل محصول مورد نظر یا بسته آن کاملا  یکنواخت شود و سپس یک قسمت به عنوان نمونه آنالیز برداشته شود. پس از آماده سازی با استفاده از کروماتوگرافی گازی یا کروماتوگرافی مایع می توان اکریل آمید را اندازه گیری کرد.

آزمایشگاه معیا ردانش پارس به عنوان یکی از معدود آزمایشگاه ها در  کشور اندازه گیری اکریل امید را به روشGC-ECP انجام می دهد.

در خواست ارسال نمونه 

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با آزمون اندازه گیری اکریل آمید در چیپس و فرآورده های سیب زمینی و ارسال نمونه از طریق راه های ارتباطی زیر با واحد پذیرش در ارتباط باشید

1. تماس تلفنی :35354159-031  واحد پذیرش

2. ارسال ایمیل جهت درخواست آزمون: info@meyardanesh.com

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *